Španija s preobratom do prvega naslova evropskih prvakov
V finalu evropskega prvenstva so vaterpolisti Španije s preobratom v zadnji četrtini premagali Hrvaško z 11:10 (3:5, 3:2, 2:3, 3:0). Za špansko reprezentanco je bil to prvi naslov evropskih prvakov, Hrvati, ki so branili lanski naslov, so ostali pri dveh. V tekmi za tretje mesto je bila Italija z 12:7 (4:1, 4:2, 2:1, 2:3) boljša od Madžarske.
Hrvaški vaterpolisti, ki so oba dozdajšnja naslova evropskih prvakov osvojili v domačem bazenu, prvega leta 2010 v Zagrebu, drugega pa predlani v Splitu, so imeli lepo priložnost, da se pred svojimi navijači še enkrat veselijo najbolj prestižne evropske reprezentančne lovorike. Vodili so praktično vso tekmo, v začetku druge četrtine z golom Luke Bukića tudi s tremi goli prednosti (6:3), vendar so Španci v začetku tretje četrtine z golom Bernata Sanahuje izid izenačili (7:7). Toda pred vstopom v zadnjo četrtino so s prekrasnim golom Lorena Fatovića, tri sekunde pred zadnjim odmorom, spet prišli do lepe prednosti (10:8), kar jim je zagotavljalo miren vstop v zadnjo četrtino.
Vse do polovice zadnje četrtine sta oba vratarja, Marko Bijač in Eduardo Lorrio, ki je pred tem delom igre zamenjal Unaia Aguirreja, svoji mreži ohranila nedotaknjeni, nato pa je Sanahuja s svojim tretjim golom na tekmi špansko reprezentanco približal na gol zaostanka. V končnici tekme je zadeve v svoje roke vzel Alvaro Granados, ki je najprej s strelom od daleč izid izenačil, 48 sekund pred koncem tekme pa z najlepšim golom na tekmi, ko je zadel s »šraubo«, Špancem zagotovil njihov prvi naslov evropskih prvakov, s to zmago pa so si tudi zagotovili nastop na letošnjih olimpijskih igrah v Parizu. Do zdaj so izgubili v treh finalnih obračunih, imajo pa tudi še štiri bronaste kolajne. Na ta način so Hrvaški, ki ima zdaj ob dveh zlatih kolajnah še tri srebrne in eno bronasto, tudi vrnili za poraz v tekmi skupinskega dela, ko so izgubili z 12:14, vendar šele po izvajanju petmetrovk.
V hrvaški reprezentanci se je s kar 14 obrambami izkazal Marko Bijač, s štirimi goli pa Luka Bukić. Po dvakrat sta v polno zadela Marko Žuvela in Jerko Marinić Kragić, po enkrat pa Loren Fatović in Ante Vukičević. Najboljša strelca novih evropskih prvakov, za katere je Unai Aguirre zbral sedem obramb, Eduardo Lorrio pa tri, sta bila Alvaro Granados in Bernat Sanahuja s tremi goli, dvakrat je zadel Alberto Munarriz, po enkrat pa Marc Larumbe, Roger Tahull in Alejandro Bustos.
V tekmi za tretje mesto je Italija že na polovici tekme vodila s petimi goli razlike, takšna je bila njihova prednost tudi ob koncu tekme, čeprav so v zadnji četrtini Italijani vodili že z 12:4. Za Italijo, zanjo je bila to sedma bronasta kolajna na evropskih prvenstvih, ima pa še tri zlate in dve srebrni kolajni, sta bila s tremi goli najboljša strelca Andrea Fondelli in Oscar Gonzalo Echenique, za Madžarsko, ki je na tem EP igrala v pomlajeni zasedbi, pa je bil trikrat uspešen Vince Vigvari. Navkljub porazu je Madžarska še vedno daleč najuspešnejša vaterpolska reprezentanca na EP, saj ima kar 13 zlatih kolajn, sedem srebrnih in šest bronastih.
Končno peto mesto je osvojila Grčija, ki je s 15:10 (6:2, 2:3, 1:2, 6:3) premagala Črno goro, sedma pa je bila po zmagi nad Romunijo z 18:7 (5:1, 3:2, 4:1, 6:3) Srbija.
Znane skupine na SP v Dohi
Že pred koncem evropskega prvenstva so bile znane skupine za bližnje svetovno prvenstvo, ki bo od 4. do 17. februarja v Dohi. Zanimivo je, da bosta v isti skupini, in sicer v skupini A, spet igrali reprezentanci Španije in Hrvaške, ob njima pa še Avstralija in Južna Afrika. V skupini B bodo Grčija, Brazilija, Kitajska in Francija, v skupini C Srbija, Črna gora, Japonska in ZDA ter v skupini D Kazahstan, Romunija, Italija in Madžarska.
Nastop na olimpijskih igrah so si do zdaj priborile reprezentance Francije, kot domačin, Madžarske, Grčije, Japonske, ZDA, Avstralije, Južne Afrike in Španije, prosta pa so še štiri mesta.
FOTO: FB LEN Water Polo