Komelj odkrito: ALI JE ZDAJ PRAVI ČAS ???
Na uredništvo je prispel intervju z Alešem Komeljem, ki je trenutno edini članski vaterpolski trener v Sloveniji, ki ima narejeno tudi fakulteto za šport . Komelj neposredno in odkrito o slovenski reprezentanci, burnih odmevih o zadnjem članku glede odločitve strokovnega štaba (več tukaj …) in še o čem …
Slovenija se je uvrstila na EP v Split 2022 – kakšno je Vaše stališče?
»Slovenija je v mesecu februarju po dolgih sušnih letih igrala kvalifikacije za EP. Tam je zasedla 3. mesto za Francijo, ki je osvojila prvo mesto v naši skupini in Nemčijo, ki je osvojila drugo. Premagali smo reprezentanci Švice in Belgije. Razlika do prvih dveh je bila kar velika, in sicer 15 golov. Po izključitvi Rusije je Slovenija na povabilo krovne organizacije LEN dobila uradno povabilo za sodelovanje na Evropskem prvenstvu, ki ga je le ta sprejela z odprtimi rokami. To je za slovenski vaterpolo zgodovinska priložnost, ki jo mora izkoristiti.«
Komentirali ste izbor igralcev, ki so bili v izboru za kvalifikacije?
»Selektor vedno izbira igralce po svoji vesti. Vsekakor se je del sedanje stroke počutil užaljenega zaradi članka, ki smo ga objavili pred kvalifikacijami glede samega izbora. Dejstvo je še vedno sledeče, in sicer je po mojem skromnem vaterpolskem prepričanju kar nekaj igralcev, ki bi na kvalifikacijah morali sodelovati saj v športu vedno prevlada kvaliteta nad kvantiteto. Spoštovanje do vseh igralcev, ki so na teh kvalifikacijah pokazali borbenost vendar je tukaj vsaj 5 – 7 takšnih, ki bi se lahko vklopili v ožji izbor. Klevete okoli igralcev, ki ne trenirajo so plod laičnega razmišljanja; trening je le del enačbe U kot Uspešnosti športnika; je pa dejstvo, če prideš včeraj ne veš kaj je bilo dva dni pred tem – če primerjaš športnika, ki je v zadnjih 5-ih letih naredil 1500 treningov, drugi pa 250 je po mojem vse jasno kot beli dan. Enako je bil naš klub državni in pokalni prvak, ni imel pa niti enega predstavnika na kvalifikacijah – če bi kdo torej moral biti užaljen smo to mi; pa nismo, komentiramo pa upam, da lahko.«
Imeli ste možnost biti selektor reprezentance vendar je niste izkoristili?
»Letos poleti me je vodstvo Zveze vaterpolskih društev pozvalo naj sestavim spisek vseh možnih igralcev, ki bi igrali za reprezentanco Slovenije. Na spisek sem praktično napisal vse, ki lahko skočijo v vodo in igrajo. S tem se je nekaterim zdelo samoumevno, da bom jaz selektor. Ko sem postavil pogoje za sodelovanje so bili ti za Zvezo previsoki. Brez negativizma iz obeh strani smo se športno razšli, Zveza je našla novo rešitev.«
Nekateri »starši« so Vam očitali, da niste hoteli biti selektor?
»Res je :). Rečeno je bilo tudi naj spustim svoje pogoje, saj da so zneski oz. pogoji, ki sem jih zahteval previsoki. Rečeno je bilo, da bi bila polovica zneska še mogoče sprejemljiva. To je recimo podobno kot bi taisti »starš«, ki v svoji službi dobi plačo šel naslednji dan do svojega šefa in mu dejal, da bo od sedaj naprej delal isto samo le še za pol plače. V moji športni zgodovini se mi je že zgodilo, da mi je tajnik kluba v katerem sem sodeloval 23 let že nižal plačo saj sva imela oba isto izobrazbo vendar različni funkciji – plača je morala biti ista.«
Tekmovanj je kar veliko, kako bo Zveza lahko vse izpeljala?
»Trenutno je prioriteta Evropsko prvenstvo za člane v Splitu, kar je edino prav. Zveza se je prijavila še na Mediteranske igre v Alžiriji, na kvalifikacije mladincev za Evropsko prvenstvo, ki bo kasneje v Črni gori, na Svetovno prvenstvo za mladince, itd.. Za Zvezo je to kar velik zalogaj, vendar trenutna sestava le te omogoča nekaj več, si upa več, kar je izredno pohvalno. Je pa res, da bodo vsaj za mlajše selekcije večji del stroškov morali nositi starši. To je žal novo dejstvo v sodobnem športu. Mogoče bi bilo celo smiselno zopet uvajati proporcialni delež kluba glede na število igralcev v reprezentanci.«
Večkrat omenjate starše?
»Vaterpolo je žal na nivoju amaterizma, obnašajo se pa vsi kot, da je profesionalen. Vendar do tja gor je še zelo dolga pot. Imamo tri vrste staršev. In sicer prvi pojem starš je izredno pozitiven, saj brez njih praktično ne bi bilo otrok v našem športu. Potrebuje se čim večja baza igralcev. Starš je izredno vesel, če njegov vaterpolist ali vaterpolistka igra, trenira, se druži z vrstniki, starš pomaga pri raznih akcijah na klubski ravni, spodbuja in je pozitiven. Potem imamo druge »starš« v navednicah. Tu gre praviloma že za starše, ki vedo več saj so vpeti v upravne odbore klubov. Niso vsi »starši« isti saj še vedno nekateri izredno pozitivno naravnani, medtem ko so drugi že v območju minusa. In na koncu sledi še zadnji pojem »STARŠ« zopet v navednicah. »STARŠ« je praviloma bivši športnik, ki pa ve praktično vse, boljši je od vseh trenerjev, igralcev, predsednikov klubov, ve več od same Zveze, itd … «
Kakšna so Vaša pričakovanja za EP v Splitu in kako je z mladinci ?
»Pričakujem, da bodo v Split odšli najboljši igralci, ki lahko dostojno zastopajo barve Slovenije. Razlika bo vsekakor velika do najboljših reprezentanc Evrope. Zveza bo vsekakor poskrbela tako za njih kot tudi za stroko. Naše glavne tekme prihajajo šele v drugem delu tekmovanja. Glavni tekmeci za nas bodo ekipa Malte in Izraela. Tu lahko iztržimo največ. Če se s katero od teh dveh ekip srečamo že v skupinskem delu se lahko nadejamo celo 12.ga mesta na EP, drugače nam pripadajo mesta od 14.-16. Enako velja za mladince. Tudi oni se bodo najverjetneje uvrstili na EP. S tem se nam sestavlja mozaik nastopov na velikih tekmovanjih, kar bo za seboj zagotovo potegnilo boljšo rezultatsko uspešnost v naslednjih letih.«
Avtor prispevka je neznan
Naslovnica – Aleš Komelj z majico ob osvojenem naslovu članskega prvaka / foto Aleksander Sokler
Opomba:
Ekipa vaterpola.info ob zgodovinskem uspehu članske reprezentance poziva vse ljubitelje, simpatizerje in podpornike slovenskega vaterpola, da ob teh velikih zgodbah skušajo pomagati po svojih zmožnostih, kot so sponzorstva, donatorstva ali pa “stisnete” všečeke in delite zgodbe na družbenih omrežjih, hvala!