Slovenski vaterpolisti kvalifikacije začeli z zmago

Slovenska vaterpolska reprezentanca je v prvi tekmi kvalifikacijske skupine A za uvrstitev na
evropsko prvenstvo, ki bo od 27. avgusta do 10. septembra v Splitu, premagala Belgijo s
15:10 (4:3, 3:1, 5:3, 2:3). V prvi tekmi skupine A je bila Francija s 25:3 (7:1, 5:1, 8:0, 5:1)
boljša od Švice, s katero bo Slovenija igrala v petek, ob 20. uri. Prosta je bila Nemčija.

Kranj – Pokrito olimpijski bazen Kranj, gledalcev 100, sodnika: Bjeljevcov (Ukrajina),
Toygarli (Turčija).

Slovenija – Belgija 15:10 (4:3, 3:1, 5:3, 3:3)
Strelci: Martin Puš 3, Jaša Kadivec 3 (1), Matej Nastran 2, Benjamin Popović 2, Jaka Štirn 1,
Marko Gostić 1, Andraž Pušavec 1 Matej Rajšp 1, Jaša Lah 1; Vladyslav Dulin 3, Jay Van
Hoey 2, Niels Van der Linden 2, Sammy Claes 2, Tanguy Godeau 1.

Slovenija: Beton, Popović, Kadivec, Štirn, Nastran, Rahne, Pevec, Gostić, Pušavec, Rajšp,
Puš, Lah, Koso. Selektor: Krištof Štromajer.
Belgija: Stoot, Heriman, Van den Broucke, Van Hoey 1, Gheysen, Donche, Van der Linden,
Godeau, Dulin, Claes, Pannecoucke, Parmentier.

Novembra prva tekma so slovenski vaterpolisti po osmih letih odsotnosti prizorišča v Kranju
proti Švici, zmagali s 15:10, štiri mesece pozneje so kranjskemu pokritemu olimpijskemu
bazenu proti Belgiji igrali še svojo prvo kvalifikacijsko tekmo za uvrstitev na evropsko
prvenstvo po skoraj devetih letih. Zanimivo je, da je Slovenija tudi to tekmo dobila s 15:10,
zmago pa so si zagotovili že pred zadnjo četrtino.

Začetek tekme je bil za domače vaterpoliste obetaven, saj so v eni svojih prvih akcij povedli z
1:0, v polno je zadel Jaša Lah. Svojo prednost so podvojili po zaslugi izkušenega Mateja
Nastrana, ki je z lepim zadetkom slovensko prednost povečal na 3:1, toda ob koncu četrtine so
domačini na odmor vendarle odšli le z zadetkom prednosti. Za Slovenijo sta bila uspešna še
kapetan Martin Puš in Marko Gostić.

Na najboljši možni način so slovenski vaterpolisti začeli drugo četrtino, v kateri so v minuti in
pol dosegli dva zadetka (Andraž Pušavec in Matej Rajšp), bolje pa so zaigrali tudi v obrambi.
Svoje je dodal še vratar Jure Beton, ki je bil za Belgijce nepremagljiv, med strelce se je vpisal
kot sedmi igralec slovenske reprezentance vpisal še Jaša Kadivec. Ob koncu četrtine je
slovenski ekipi popustila zbranost, kar so Belgijci izkoristili in dve sekundi pred odhodom na
odmor dosegli svoj edini zadetek v drugi četrtini.

Tudi tretja četrtina se je za slovensko izbrano vrsto začela na najboljši možni način, ko je v
polno spet zadel Puša. Belgijska ladja se je začela počasi potapljati, Beton je bil še naprej
odličen v vratih, s tretjim zadetkom Puša in prvim Jake Štirna pa je bilo že 10:4. Po visokem
vodstvu je domačim vaterpolistom nekoliko popustila zbranost, ob igralcu več pa je Tanguy
Godeau belgijski zaostanek znižal na štiri zadetke. S tem pa črnih minut za slovensko
reprezentanco še ni bilo konec, kajti Niels van der Linden je dosegel še en zadetek z Belgijo.
Toda Kadivec je že v naslednjem napadu dosegel svoj drugi zadetek, 13 sekund pred
odhodom na odmor pa prednost igralca več izkoristil Benjamin Popović.

Zadnja četrtina je bila le še formalnost. Prvi zadetek v tej četrtini so sicer dosegli Belgijci,
toda vse dvome o zmagovalcu sta razrešila Popović in štiri minute pred koncem tekme še neuničljivi Nastran. Slovenski vaterpolisti so se zadovoljili z visokim vodstvom, kar so gostje
izkoristili še z dvema zadetkoma. Šest sekund pred koncem tekme je končni izid s strelom iz
petih metrov postavil Kadivec.

V petek bodo v Kranju na sporedu štiri tekme. Prvič se bo predstavila tudi Nemčija, ki bo ob
12. uri igrala s Švico, dve uri prej pa bosta igrali Francija in Belgija. V večernem programu pa
bo ob 18. uri derbi med Francijo in Nemčijo in ob 20. uri še tekma med Slovenijo in Švico.

Izjava po tekmi
Martin Puš, kapetan slovenske reprezentance: »Težko se je bilo po tolikšnih letih pripraviti na
reprezentančno akcijo. Večina naših igralcev je prvič igrala takšno tekmo in s takšnih
tekmovanj še nima izkušenj. Ker nismo poznali Belgijcev, tudi nismo vedeli, na kakšni ravni
so. Pričakovali smo težko tekmo, nasprotnikov nismo podcenjevali, pokazalo pa se je, da so
plavalno dobri in telesno dobro pripravljeni. V tekmo smo vstopili z veliko željo po zmagi,