Preobrat Kamničanov v dvoboju s Koprčani

Prvi dan četrtega turnirja Alpe Waterpolo lige v Kranju je bil v ospredju slovenski obračun med Calcit Water Polom in Grafist Koprom. Z 11:10 so se na koncu zmage veselili Kamničani. Obe vodilni ekipi, Ljubljana Slovan in AVK Triglav, sta prišli do novih visokih zmag. Domačini turnirja so z 18:9 premagali Tržačane, Ljubljančani pa so bili s 16:8 boljši od ekipe WBV Graz. Blizu zmage je bil Branik Maribor, ki je z Opatijo izgubil z 9:10, medtem ko je bil ASV Wien z 9:6 boljši od WBC Tirola. V nedeljo bo ob 10.30 na sporedu derbi med Kranjčani in Ljubljančani.

AVK Triglav – Palanuoto Trieste 18:9 (2:1, 5:4, 4:3, 7:1)

Strelci: Benjamin Popović 4, Andraž Pušavec 1, Nikola Lukić 1, Jaša Lah 3, Dejan Gostić 1, Nikola Rajlić 3, Marko Gostić 1, Jan Justin 3, Aleksander Paunović 1; Miloš Janković 2, Riccardo Liprandi 4, Davide Ranu 2, Alessandro Fumo 1.

Domačini turnirja, ki so spet igrali z Juretom Betonom v vratih, so v prvih dveh četrtinah imeli nemalo težav z gostujočo ekipo, ki je  v začetku druge četrtine z golom Liprandija povedla s 4:3. Toda že minuto pred koncem prvega polčasa so Kranjčani dosegli še četrti zaporedni gol. Uspešen je bil Popović, vseeno pa so Tržačani na odmor odšli z zaostankom dveh golov. Sredi tretje četrtine so varovanci Krištofa Štromajerja gostom pobegnili že za pet golov, uspešen je bil Dejan Gostić, vendar jim to še ni zagotavljalo mirnega nadaljevanja, kajti Janković je pred odhodom na zadnji odmor zaostanek svoje ekipe znižal na minus tri (8:11). Boljša telesna pripravljenost domače ekipe je prišla do izraza v zadnji četrtini, ko so kar sedemkrat zatresli gostujočo mrežo, prejeli pa so le en gol.

»V začetku smo imeli nekaj težav z realizacijo v napadu. Imeli smo veliko priložnosti, čestitke pa si zasluži tudi vratar Tržačanov, ki se je razbranil. V nadaljevanju tekme je prišla do izraza naša boljša telesna pripravljenost in tudi večja kakovost. Dosegli smo nekaj ‘lahkih’ golov in zasluženo zmagali,« je tekmo komentiral Jan Justin, vaterpolist Triglava.

Calcit Water Polo – Grafist Koper 11:10 (2:1, 0:4, 5:4, 4:1)

Strelci: Martin Stele 1, Ivan Gledec 3, Tilen Leskovec 3, Goran Blažević 1, Aleksander Cerar 3; Boško Krivičić 5, Stefano Giorgi 1, Miha Šantak 1, Stefan Sajko 2, Milan Jačimović 1.

V prvem letošnjem obračunu med kamniškimi in koprskimi vaterpolisti so bili po dveh četrtinah v prednosti varovanci Marina Cetina. Na roke jim je šla tudi izključitev kamniškega vratarja Žurbija, ki je dobil rdeči karton, in ker aktualni slovenski podprvaki v Kranj prišli le z enim vratarjem, je po branju pravilnika namesto njega kamniška vrata branil igralec David Lukić. Ob rdečem kartonu Žurbija so Koprčani vodili s 3:2, do konca četrtine pa sta v polno zadela še Krivičić in Sajko. Vendar se Kamničani niso predali in že na polovici tretje četrtine je Cerar z dvema zaporednima goloma izenačil na 5:5. Kljub temu so pred zadnjim odmorom Koprčani spet vodili z dvema goloma prednosti, saj sta v polno zadela Giorgi in razpoloženi Krivičić. Toda v zadnji četrtini je Cerar po slabih dveh minutah igre izenačil na 9:9, Krivičić je s svojim petim golom koprski ekipi zagotovil še eno vodstvo, toda vse njihove upe po drugi zmagi v AWL je zatrl Gledec, ki je, kot se je pokazalo pozneje, zmagoviti gol dosegel 3:56 minute pred koncem tekme.

»Dobili smo izredno težko tekmo, ki smo si jo sami naredili težko, saj smo od sredine druge četrtine igrali brez vratarja. Toda na koncu smo s skupnimi močmi le prišli do težko prigarane zmage, s katero smo na dobri poti, da se uvrstimo na zaključni turnir,« je bil s peto kamniško zmago v AWL zadovoljen Aleksander Cerar.

»Začeli smo dobro, predvsem v obrambi, v napadu pa smo imeli veliko strelov, ki so končali mimo kamniških vrat. Žal nismo izkoristili tega, da so bili Kamničani večji del tekme brez vratarja, ampak zdaj je, kar je. V AWL smo že nekaj časa brez možnosti za uvrstitev na zaključni turnir, tako da zdaj bolj razmišljamo o državnem prvenstvu,« pa je po tekmi dejal Aleksander Deković, vratar Grafist Kopra.

WBC Tirol – ASV Wien  6:9 (1:2, 3:3, 1:3, 1:1)

Strelci: Tamas Adam 1, Ondrej Janov 1, Philip Perisutti 3, Keno Benedetto 1; Robert Martanović 1, Adam Mitruk 5, Andrej Janiček 1, Daniel Bors 1, Marko Vukšić 1.

Medtem ko so vaterpolisti Titola v Kranj prišli brez možnosti, da se še vmešajo v boj za končnico AWL, so s popolnoma drugačnimi ambicijami v tekmo vstopili Dunajčani. V še eni napeti in izenačeni tekmi so do odločilne prednosti prišli v tretji četrtini, ko je njihov najboljši igralec, Adam Mitruk, trinajst sekund pred zadnjim odmorom dosegel gol za vodstvo z 8:5.

Opatija – Branik Maribor 10:9 (4:2, 1:3, 1:1, 4:3)

Strelci: Filip Sklepić 1, Toni Smokvina 1, Marko Blažić 2, Marko Kaluđerović 1, Sven Augusti 1, Ian Petrić 4; Jurij Seljak 1, Tim Kačič 2, Miha Žan Šulek 3, Matej Rajšp 2, Neven Popović 1.

Če bi Mariborčani premagali Opatijo, bi se resno vmešali v boj za uvrstitev na zaključni turnir, toda na koncu je 35 sekund pred koncem tekme vse njihove upe zatrl najboljši strelec tekme, Ian Petrić. Mariborčani, ki so po uvodni četrtini zaostajali za dva gola, ob koncu druge pa je Rajšp izenačil na 5:5, so v zadnjih četrtini s tremi zaporednimi goli, v polno so zadeli Popović, Kačič in Seljak, 4:30 minute pred koncem tekme vodili z 9:6. Toda v nadaljevanju so popolnoma popustili. Smokvina je z igralcem več izenačil na 9:9, Petrić pa je, prav tako z igralcem več postavil končni izid.

»Plavalno je za nami zelo težka tekma. Poznalo se nam je, da sta manjkala dva pomembna igralca, ki sta zbolela, tako da smo vso tekmo praktično igrali s sedmimi igralci. Dobre tri minute pred koncem smo še vodili z 9:6 in čeprav je naša ekipa dokaj neizkušena, bi to prednost vseeno morali ohraniti. Na žalost smo nato naredili nekaj nerazumljivih napak. Ampak dobro, za nas je to dober trening za nadaljevanje sezone,« je po tekmi dejal Aljaž Pevec, vaterpolist mariborskega Branika.

WBV Graz – Ljubljana Slovan 8:16 (2:4, 2:5, 2:3, 2:4)

Strelci: Zsolt Peter Virag 2, Karoly Szavai 1, Tobias Lang 1, Adam Lahsoumi 4; Vukašin Stefanović 4, Matija Bernard Čanč 1, Enej Potočnik 1, Miha Fakin 1, Branko Kirasič 2, Jošt Čarni 1, Igor Cuomo 2, Martin Puš 4.

V zadnji tekmi prvega dne kranjskega turnirja je vodilna Ljubljana Slovan vprašanje zmagovalca rešila že ob koncu druge četrtine. Ljubljančani so vodili vso tekmo, po golu Stefanovića že z 2:0, Gradčani pa na manj kot gol zaostanka niso prišli nikoli. V začetku druge četrtine so po golu Viraga prišli še zadnjič na gol zaostanka, s petimi zaporednimi pa so jim varovanci Jureta Škofa pobegnili na 9:3, s tem pa je bila tekma bolj ali manj odločena. S še sedmo zmago v AWL so Ljubljančani pred nedeljskim derbijem s Kranjčani na prvem mestu, vendar s tekmo več.

»Za nami ni ravno najboljša tekma, saj smo naredili kar nekaj nepotrebnih napak, toda zmaga vseeno ni bila vprašljiva. Zdaj gremo domov, da se spočijemo, že jutri dopoldne pa bomo skušali po prvenstveni zmagi še enkrat premagati Triglav,« pa je po tekmi dejal Gal Karničar, nadarjeni drugi vratar Ljubljane Slovana.

Spored drugega dne turnirja AWL v Kranju

Nedelja, 29. januar: WBC Tirol – Calcit Waterpolo (9.00), AVK Triglav – Ljubljana Slovan (10.30), Pallanuoto Trieste – ASV Wien (12.00), Opatija – Tirol (13.30), Grafist Koper – Branik Maribor (15.00), AVK Triglav – WBV Graz (16.30).